Her telden WordPress.com site

ZAMAN PRADOKS’U

Daha yüksek binalarımız, ama daha kısa sabrımız var; daha geniş oto yollarımız, ama daha dar bakış açılarımız var.

Daha çok harcıyoruz, ama daha az şeye sahibiz; daha fazla satın alıyoruz, ama daha az hoşnut kalıyoruz.

Daha büyük evlerimiz, ama daha küçük ailelerimiz; daha çok ev gereçleri, ama daha az zamanımız var. Daha çok eğitimimiz, ama daha az sağduyumuz; daha fazla bilgimiz, ama daha az bilgeliğimiz var. Daha çok uzmanımız, ama yine de daha çok sorunumuz; daha çok ilacımız, ama daha az sağlığımız var.

Çok fazla alkol ve sigara tüketiyoruz, çok savurganca para harcıyoruz, çok az gülüyoruz, çok hızlı araba kullanıyor, çok çabuk kızıyoruz, çok geç saatlere kadar oturuyor, çok yorgun kalkıyoruz, çok az okuyor çok fazla TV izliyoruz ve çok ender şükrediyoruz. Mal varlıklarımızı çoğalttık, ama değerlerimizi azalttık. Çok konuşuyoruz, çok az seviyoruz ve çok sık nefret ediyoruz.

Geçimimizi sağlamayı öğrendik, ama yaşam kurmayı öğrenemedik. Yaşamımıza yıllar kattık, ama yıllara yaşam katamadık. Aya gidip gelmeyi öğrendik, ama yeni komşumuzla karşılaşmak için caddenin karşısına geçmekte sorunumuz var. Dış Uzayı fethettik, ama iç dünyamızı edemedik. Daha büyük işler yaptık, ama daha iyi işler yapamadık.

Havayı temizledik, ama ruhumuzu kirlettik. Atoma hükmettik, ama önyargılarımıza edemedik. Daha çok yazıyoruz, ama daha az öğreniyoruz. Daha çok plan yapıyoruz, daha az sonuca varıyoruz. Koşuşmayı öğrendik, ama beklemeyi öğrenemedik. Daha fazla bilgiyi depolamak, her zamankinden daha çok kopya çıkarmak için daha çok bilgisayarlar yapıyoruz, ama git gide daha az iletişim kuruyoruz.

Zaman artık, hızlı hazırlanan ve yavaş sindirilen yiyeceklerin; büyük adamlar ve küçük karakterlerin; yüksek kârlar ve sığ ilişkilerin zamanıdır. Günümüz artık, iki maaşın girdiği ama boşanmaların daha çok olduğu, daha süslü evler, ama dağılmış yuvaların olduğu günlerdir. Bu günler, hızlı seyahatler, kullanılıp atılan çocuk bezleri, yok edilen ahlakî değerler, bir gecelik ilişkiler, obez bedenler ve neşelendirmekten sakinleştirmeye hatta öldürmeye kadar her şeyi yapabilen hapların olduğu günlerdir.
(alıntı)
Reklamlar

Comments on: "ZAMAN PRADOKS’U" (3)

  1. kuyucu said:

    Bu yazı alıntı mı şimdi? Sanki bana senin için sipariş yazılmış gibi  geliyor. Bir-iki cümleyi çıkar -onları da kimliğin iyice açığa çıkmasın diye koymuşlardır- geri kalan cuk oturmuş. Zaten saçma bulsan buraya almazdın di mi? (itiraz etmeden önce bütün sayfalarını gözden geçirip, gerekli düzeltmeleri yapmayı akıl edecek mi bakalım. Bakalım kendini yeniden nasıl tarif edecek)

  2. zeynel said:

    YAŞAMDAN KESİTLETLER TESPİT ETMİŞSİNİZ.ÇOK BEGENDİM.YAŞADIKLARIMIZI BANA BİR DEFA DAHA HATIRLATTINIZ. YAŞANAN OLAYLARIN BİR DEFA DAHA FARKINDA OLDUM.HERKESİNDE BOZULAN YAŞAM KALİTEMİZİN FARKINDA OLMASINI DİLERİM.İSTEDİĞİMİZ YAŞAMA YENİDEN KAVUŞABİLMEMİZ İÇİN HERKESİN BİR GAYRET İÇİNDE OLMASINI DİLİYORUM.HAK ETMEMEDİĞİMİZ BU DURUMDAM KURTULMAK İÇİN SEVGİYİ YAŞAMIMIZDA EĞEMEN KILMAMIZ GEREKİR.İKİNCİ HUSUS BEN DUYGUSUNU BIRAKIP, BİZ DUYGUSUNU BENİMSEMİZ GEREKİR.ÜÇÜNCÜ HUSUS SÜREKLİ BİRİBİRİMİZLE İLETİŞİM İÇİNDE BULUNARAK, BİRİBİRİMİZE SABIR GÖSTERMEMİZ GEREKİR.YAŞAM DEVAM ETTİĞİNE GÖRE HERŞEY OLACAKTIR.AMA ÖNEMLİ OLAN HERKESİN ÖZLEMİ OLAN VE İSTEDİĞİ DEGERLERİN YAŞAMA HAKİM OLASI.HEP BERABER KALİTELİ BİR YAŞAMIN PEŞİNDEN KOŞALIM VE BU YAŞAMI YAŞANTIMIZA EĞEMEN KILALALIM.SABIR GÖSTERİRSEK OLMAYACAK ŞEY YOKTUR.BİZLER İYİ ŞEYLERE LAYIKIZ.YANİ YETERKİ AKLIMIZI EGEMEN KILALALIM.HERKESE SAĞLIKLI VE KALİTELİ BİR YAŞAM DİLERİM.

  3. hakancan said:

    hayatı sayfalara sıgdırmak  deyimi  bu  olsa  gerek   tebrikler…..hayatıda  her  yönuyle   dolu  dolu yaşadıgınız  belli…….ben  gökhan…sizin gibi  hayatın   dogrularını  algılaya bilen  birini  yakından   tanımak isterim   saygılarımla…..dedektif_431@hotmail.com…….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: