Her telden WordPress.com site

Horlamanın nedenleri

Horlamanın nedenleri

Horlama Fiziksel Bir Sorundur: Bu utanılacak bir şey değildir. Kas çekilmesi ya da grip salgınındaki gibi..horlama-nedir

Horlama nedir? Üst hava yollarındaki tıkanıklık ve daralmalara bağlı oluşan sestir, horlama sesi soluk alma sırasındaki hava akımının yarattığı titreşimden kaynaklanmaktadır.Günümüzde 20 yaş üzerindeki her 10 erkekten 4-5’ inin zaman zaman, 3’ ünün ise sürekli horlama görülmektedir. Kadınlarda ise, 40 yaş sonrası menopoz ile birlikte benzer oranda horlama geliştiği saptanmıştır. Horlamaya yol açan sebepler nelerdir? Üst hava yollarında daralma yapan tüm sebepler horlamaya yol açabilir:

Burun tıkanıklığı yapan nedenler:

Burun eğriliği horlamaya neden olabilir,
Sinüzit horlamaya neden olabilir,
Konka hipertrofisi horlamaya neden olabilir,
Alerjik rinit (saman nezlesi),
Geniz eti (özellikle çocuklarda horlama)
Küçük dil ve yumuşak damak sarkıklığı horlamaya neden olabilir,
Büyük bademciklerin olması horlamaya neden olabilir,
Alt çenenin küçük olması horlamaya neden olabilir,
Dilin normalden büyük olması horlamaya neden olabilir,
Aşırı kilo (obezite) horlama nedenlerinden olabilir,
Horlama bir hastalık mıdır?

Horlama, sosyal bir problem olduğu gibi ciddi bazı hastalıkların da öncül belirtisidir. Horlama sorunu yaşayan kişiler gerek aile içerisinde gerekse toplumda alay konusu olmaktadır.

Bu hastaların eşlerinin ortalama bir saat daha kısa ve konforsuz uyudukları bilinmektedir. Bu sorun boşanmaya kadar giden aile içi problemlere yol açmaktadır. Son yıllarda yapılan anketsel bir çalışmada, boşanan çiftlerden %86’ sında boşanma sebepleri arasında horlamanın yer aldığı gösterilmiştir.

Bunların yanı sıra horlama uykuda solunum bozukluğuna yol açan ve ölüme kadar gidebilen ciddi bir hastalığın belirtisidir. Bu hastalıkların en önemlisi “Tıkayıcı uyku apnesi” dir.

Horlamanın bir çok tipi tedavi edilebilir. Erişkin horlama sorunu yaşayan kişiler için aşağıda sıralana önerilere uyulmalıdır.
1. İyi bir adale tonu su kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli.
2. Horlayan kişiler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen alerji ilaçlarını uykudan önce almamalı.
3. Uykudan 4 saat önce alkol almaktan sakınmalı.4. Uykudan 3 saat önce ağır yemekten sakınmalı. 5. Aşın yorgunluktan sakınmalı
6. Uykuda yana yatmak tercih edilmeli
7. Yatağınızın başı daha yukarıda olmalı (10 cm.)
8. Evde horlamayan kişilerin sizden önce uykuya geçmeleri için onlara süre tanıyın.

Horlama kişi ve ailesi için zararlı hale geldiğinde uzman doktorunuz ile görüşmeniz uygun olacaktır. Bu özellikle uyku sırasında nefes alamama problemi olduğunda (yüksek sesli horlama nefessiz kalma dönemi ile kesilmektedir.)

Horlama hastasının burun, ağız, boğaz ve boynunun detaylı muayenesi yapılmalıdır. Horlamanın boyutu ve horlayan kişinin sağlığını belirlemek açısından horlama tedavisi önemlidir.

Horlama tedavisi şüphesiz tanıya dayanır. Bu alerji veya enfeksiyon tedavisi gibi basit ya da bademcik, geniz eti veya burun bozukluklarının horlama cerrahisi gerektirir biçimdedir, horlama nefessiz kalma hareketli dokuların sabitleştirilmesi ve hava yolunun daha genişletilmesini sağlayan horlama tedavisi kalıcı çözüm yoludur.
**********************************************
Horlamanızı Önlemenize Yardımcı Olacak Yatma Zamanı önlemleri

Genzinizi Temizleyin: Tıkalı bir burun solunumu zorlaştırır ve boğazda bir çekilme yaratır. Bu da horlamaya neden olur. Bunu doğal yollarla yapabilir ya da uyurken daha kolay nefes alıp vermenize yardımcı olabilecek spreyleri ya da bantları deneyebilirsiniz.

Kafeinden ve Ağır Öğünlerden Kaçının: Özellikle de süt ürünleri ve soya sütünü yatmadan en az iki saat önce alın.

Yan Yatın: Sırtüstü yatmaktan kaçının. Yerçekimi dilinizin ve boğazınızdaki yumuşak dokuların içeri çekilmesine ve nefes borunuzun tıkanmasına neden olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: